Powrót do strony Historia
 

ROK SZKOLNY 2006/2007

 

 

WRZESIEŃ 2006

4 IX 2006 ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO - 4 września 2006 roku w poniedziałek o godzinie 9.00 pani dyrektor Jolanta Sawicka uroczyście rozpoczęła Nowy Rok Szkolny 2006/2007. W sali gimnastycznej naszej szkoły pani Dyrektor przedstawiła pierwszoklasistom i uczniom klas "0" oraz ich rodzicom wychowawców oraz wszystkich pracowników szkoły (nauczycieli i personel szkoły). Po zakończeniu powitania uczniowie klas pierwszych i zerówek oraz zaproszeni goście pod opieka wychowawczyń: pani Jolanty Rodziewicz (klasa 1a), pani Renaty Kamińskiej (klasa 1 b), pani Beaty Biegańskiej (klasa 0 a) i Pani Moniki Grzeszczuk (klasa 0 b) rozeszli się do swoich klas na swoja pierwszą lekcję w szkole podstawowej. Dla uczniów klas starszych Szkoły Podstawowej nr93 4 września  rozbrzmiała okrzykami zdziwienia i radości.  Po krótkich  powitaniach każdy zrozumiał, że zaczął się nowy okres w jego życiu, niekoniecznie łatwy, ale niosący wiele nowych przeżyć i coraz poważniejszych wyborów życiowych. Po oficjalnym rozpoczęciu roku nastał czas na zwierzanie się z wakacyjnych sekretów. Było także kilku optymistów, którzy już marzyli o następnych wakacjach, jednak i na nich wylano kubeł zimnej wody i ich pozytywne nastawienie zostało przyćmione przez wizję klasówek, sprawdzianów i odpytywania przy tablicy.

14-17 IX SPRZĄTANIE ŚWIATA 2006 - Celem sprzątania świata jest budowanie  tożsamości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony naszego środowiska. Najbardziej podstawową czynnością którą możemy wykonywać samodzielnie jest segregowanie śmieci, czyli selektywna zbiórka odpadów wtórnych. W dniach 15,16,17 września 2006 roku odbyło się kolejne już sprzątanie świata pod hasłem  Świat sam siebie nie da rady segregujmy więc odpady. Taką selektywną zbiórkę surowców wtórnych możemy prowadzić zarówno w domu jak i w szkole. W tym celu przed naszą szkołą na wiosnę ustawiono pojemniki na surowce wtórne: Makulaturę (pojemnik niebieski), tworzywa sztuczne (pojemnik żółty), szkło białe (pojemnik biały,) szkło kolorowe (pojemnik zielony).

22 IX 2006 WYBORY RZECZNIKA PRAW UCZNIA -  przeprowadzono wybory Rzecznika Praw Ucznia. Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 9 40 i trwało do godziny 13 30. Najwięcej głosów - 24 - otrzymała pani Katarzyna Iwańska - nauczycielka języka angielskiego i to ona w roku szkolnym 2006/2007 pełniła funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich.

22 IX 2006 PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO -  przeprowadzono wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 9 40 i trwało do godziny 13 30. Najwięcej głosów - 49 - otrzymała uczennica klasy 6b - MONIKA BLACHARSKA i to ona w roku szkolnym 2006/2007 pełniła funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.

PAŹDZIERNIK 2006

14 X 2006 DZIEŃ NAUCZYCIELA - ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ - z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie naszej szkoły przygotowali uroczyste życzenia dla wszystkich pracowników naszej szkoły: Dyrekcji, nauczycieli, oraz pracowników administracji i obsługi. Po południu nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły spotkali się w świetlicy szkolnej na uroczystej Radzie Pedagogicznej i zasiedli do uroczystego poczęstunku. Pani mgr Jolanta Sawicka wręczyła najlepszym nauczycielom i pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora Szkoły.

27 X 2006 PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW -  Na sali gimnastycznej odbyło pasowanie na ucznia pierwszoklasistów. W obecności Dyrekcji Szkoły, Nauczycieli i Rodziców oraz zaproszonych Gości uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. Pierwszoklasiści ślubowali, ze będą solidnymi uczniami uczniami i dobrymi przyjaciółmi. Obiecali, że zrobią wszystko, aby w naszej szkole nigdy nie doszło do sytuacji, jak miała miejsce w jednej z gdańskich szkół. Pani dyrektor Jolanta Sawicka życzyła najmłodszym samych sukcesów, a rodziców prosiła o wyrozumiałość   i cierpliwość dla swoich pociech, gdy będą popełniamy błędy na swojej "szkolnej drodze".

16 - 27 X 2006 OGÓLNOPOLSKA AKCJA "GÓRA GROSZA" - W dniach od 16 do 27 października 2006 roku ruszyła jedna z największych akcji charytatywnych GÓRA GROSZA 2006, do której także przyłączyła się nasza szkoła. Nad akcją patronat objął Minister Edukacji narodowej, a w naszej szkole przeprowadziła ją sekcja charytatywna Samorządu Uczniowskiego. Akcja polegała na zbiórce monet groszowych o nominałach od 1 do 50 groszy, oczywiście można było włączyć w zbiórkę również większe nominały. W czasie trwania akcji zebraliśmy 43 złote i 78 groszy.

26 X 2006 SPOTKANIE Z KOMISARZEM LWEM - W RAMACH PROMOCJI BEZPIECZEŃSTWA W NASZEJ SZKOLE PRZEBYWAŁ Z CHWILOWĄ WIZYTĄ KOMISARZ LEW Z WROCŁAWSKIEJ  POLICJI. W czasie spotkania z Komisarzem LWEM uczniowie naszej szkoły zapoznali się z zasadami bezpiecznego poruszania się po okolicy  i w rejonie szkoły. Pani policjantka zapoznała młodsze dzieci z zasadami postępowania z niebezpiecznymi psami. Policjanci mówili również o zagrożeniach, z którymi mogą spotkać się nasi uczniowie. Może to być przemoc lub agresja ze strony innych osób, zmuszanie uczniów do palenia papierosów czy zażywania narkotyków. Na zakończenie wszystkie klasy obecne na spotkaniu zrobiły sobie zdjęcie z naszym sympatycznym gościem z Komendy Policji komisarzem Lwem.

11 XI 2006 ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI -9 listopada 2006 roku był bardzo uroczystym dniem w naszej szkole. Uczniowie klas 1b, 5b, 5c, 5d i 6b pod opieką pani Barbary Budzińskiej i chór szkolny pod opieką pani Wandy Merwińskiej przygotowali dla całej społeczności uczniowskiej, nauczycieli i dyrekcji szkoły APEL poświęcony walce Polaków o Niepodległość. Historia polskiej walki narodowowyzwoleńczej ilustrowana była patriotycznymi wierszami polskich poetów: Władysława Bełzy, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Artura Oppmana oraz pieśniami takimi jak Mazurek Dąbrowskiego, Rota, Ostatni Mazur, Pierwsza Brygada. Uroczysty charakter apelu podkreślała piękna dekoracja wykonana przez panią Marię Kuleszę. Wszyscy uczniowie naszej szkoły swoim wzorowym, poważnym zachowaniem i galowym strojem potwierdzili, że są patriotami i prawdziwymi Polakami.

LISTOPAD 2006

 Z okazji Święta Niepodległości oraz w związku z tym, że szkoła przygotowuje się do nadania imienia "TRADYCJI ORŁA BIAŁEGO", świetlica szkolna przygotowała konkurs międzyświetlicowy na temat: "orzeł Biały - godłem Polski". W konkursie wzięły udział następujące świetlice ze szkół we Wrocławiu: SP nr 1, SP nr 78, SP nr 58, SP nr 30, ZSP nr 4, SP nr 22, SP nr 73, SP nr 39, SP nr 97, SP nr 17, SP nr 93 oraz Świetlica Środowiskowa mieszcząca się przy parafii świętego Ducha we Wrocławiu.

15 XI 2006 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "ZNAM HISTORIĘ POLSKICH SYMBOLI NARODOWYCH" -  Dwie uczennice z naszej szkoły zajęły wysokie (PIERWSZE - Monika Blacharska klasa  6B i TRZECIE Katarzyna Kolanowska klasa 5d) miejsca. Uczestnicy wykazali się znajomością historii oraz na wysokim poziomie recytatorskim zaprezentowali utwory poetyckie. Uczniowie z sąsiednich byli bardzo zadowoleni z przebiegu konkursu, a ich nauczyciele wyrazili chęć kontynuowania tego konkursu w kolejnych latach.

1 XII 2006 MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY - Dnia 1 grudnia 2006 roku w naszej szkole odbył się etap międzyszkolny VII Powiatowego Turnieju Ortograficznego, którego organizatorami byli: Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Szkoła Podstawowa nr 93 we Wrocławiu. Do zmagań turniejowych przystąpiło 12 trzyosobowych drużyn z: SP nr 1, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8, Społecznej Szkoły Podstawowej Optimum, Sp nr 18, SP nr 28, SP nr 60, SP nr 67, SP nr 78, SP nr 84, SP nr 91,   SP nr 93, SP nr 108.Uczestnicy mieli do rozwiązania, w określonym czasie sześć zadań. Laureatami zostały drużyny ze Szkół Podstawowych nr 18 i 78.

GRUDZIEŃ 2006

22 XII 2006 JASEŁKA - uczniowie klas młodszych z wychowawcami, Dyrekcja szkoły, pedagog szkolny, Pani sekretarka i towarzyszący dzieciom rodzice przybyli na uroczyste spotkanie z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wśród widowni zabrakło klasy II a, która w tym dniu z rozbieganej i zwykle hałaśliwej gromadki zamieniła się w anioły, pasterzy i inne postaci sprzed dwóch tysięcy lat. Przez Betlejem wolno szli Józef i Maryja, towarzyszyły im wołek i osiołek, a reszta aktorów czekała, by w odpowiednim momencie włączyć się i rozwinąć opowieść o narodzeniu Pana. Złego Heroda na oczach wszystkich widzów spotkała zasłużona kara. Wzruszającą oprawą dla przedstawienia jasełkowego były utwory  Z. Preisnera i wspólnie śpiewane tradycyjne polskie kolędy. Choć scenografia była  bajkowa, stroje kolorowe, a niektórym „aktorom” przekazywanie mikrofonu sprawiało trudność, wszyscy z powagą obejrzeli przedstawienie, bo wiedzieli, że ta historia kiedyś wydarzyła się naprawdę. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Jolanta Sawicka złożyła uczniom życzenia świąteczne i na ręce przewodniczących klas przekazała tradycyjne opłatki.

STYCZEŃ 2007

22 XII 2007 IV NADODRZAŃSKIE KOLĘDOWANIE - Na  stałe w pejzaż kulturowy osiedla Nadodrze wszedł zwyczaj wspólnego kolędowania. 18 stycznia w SP nr 93 przy ul. Niemcewicza 29-31 spotkali się uczniowie Szkół Podstawowych: 58,74,93,108, Gimnazjum nr4 oraz Przedszkoli 25  i 77, by zaśpiewać kolędy i pastorałki podczas IV Nadodrzańskiego Kolędowania. W tym roku motywem przewodnim były polskie tradycje bożonarodzeniowe.   W urokliwej scenerii starej chaty babcia  (pani Stanisława Warmuz z Uniwersytetu Trzeciego Wieku) snuła swoją opowieść. Nasi goście nie szczędzili pochwał śpiewającym chórom, dzieciom odgrywającym krótki scenki jasełkowe oraz organizatorom spotkania. Oto niektóre tylko wpisy do Złotej księgi: „Wieczór opłatkowy, ale w konwencji, która przypominała nam tradycję i pokazała możliwości spotkania międzygeneracyjnego” ; „Za to piękne „Nadodrzańskie kolędowanie”, za to, że mogliśmy „uśmiechać się do siebie”, za to, że młode pokolenie nauczycieli i uczniów pamięta o tych, których młodość upłynęła w walce, często w oddaleniu od ojczyzny, od tej tradycji- dziękujemy z całego serca".

LUTY 2007

30 I - 12 II 2007 FERIE ZIMOWE - W czasie ferii zimowych uczniowie naszej szkoły mogli skorzystać z półkolonii. Prowadzone były zajęcia: plastyczne, muzyczne, informatyczne.

KWIECIEŃ 2007

12 IV 2007 SPRAWDZIAN UCZNIÓW KLAS VI - W tym dniu uczniowie klas szóstych zdawali swój pierwszy życiowy egzamin: Sprawdzian do gimnazjum.

27 IV 2007 NADANIE SZKOLE IMIENIA TRADYCJI ORŁA BIAŁEGO - Od 27 kwietnia 2007 roku nasza Szkoła Podstawowa nr 93 we Wrocławiu nosi imię Tradycji Orła Białego. Przygotowaliśmy się do tego ponad 2 lata. Imię wybraliśmy w drodze referendum. Uroczystość poprzedziły długofalowe działania, podczas których poznawaliśmy historię naszych symboli narodowych ze szczególnym uwzględnieniem historii godła. Organizowaliśmy konkursy, przeglądy, poznawaliśmy historię naszej Ojczyzny, jej tradycje, kulturę. Wyjeżdżaliśmy na wycieczki do dawnych stolic Polski. Uroczystość zaczęliśmy od mszy świętej pod przewodnictwem Jego Eminencji księdza kardynała Henryka Gulbinowicza na której został poświęcony sztandar ufundowany dla naszej szkoły przez Wydział Edukacji UM Wrocławia. Następnie z orkiestrą policyjną, wraz z naszymi gośćmi przeszliśmy do szkoły, gdzie odbyła się dalsza część tej podniosłej uroczystości – nadanie imienia i przekazanie sztandaru. Nasi goście złożyli nam życzenia, obdarowali książkami. Po raz pierwszy zaśpiewaliśmy hymn szkoły. Przygotowaliśmy także inscenizację legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Wśród naszych gości był także Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który dla uczczenia 216 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wykonał kilka utworów o tematyce patriotycznej. Ten uroczysty dzień zakończyła plenerowa lekcja muzealna „Życie dawnych Słowian”.

MAJ 2007

3 V 2007 KONSTYTUCJA 3 MAJAZ okazji 216 rocznicy Konstytucji 3 Maja uczniowie naszej szkoły w czasie lekcji wychowawczych przypomnieli sobie sytuacje polityczno- gospodarczą w Polsce z końca XVIII wieku, kiedy to ją uchwalono. Konstytucja ta (pierwsza w Europie, a druga po Stanach Zjednoczonych na świecie) była odpowiedzią polskich patriotów na zagrożenia zarówno wewnętrzne i jak i zewnętrzne. W tym czasie nad Rzeczypospolitą zbierały się ciemne chmury ze strony naszych sąsiadów: Prus, Rosji i Austrio-Węgier. Kraje te w najbliższych latach dokonały rozbiorów Polski, które wymazały naszą Ojczyznę z mapy Europy. Powołana Konstytucja miała temu zapobiec oraz wzmocnić rolę Polski na arenie międzynarodowej. Niestety Rzeczypospolita była już zbyt słaba a jej wrogowie zbyt mocni…

CZERWIEC 2007

1 VI 2007 DZIEŃ DZIECKA -  Tegoroczny Dzień Dziecka upłynął w naszej szkole pod kątem zabaw i zawodów sportowych. Na boisku szkolnym nasze Panie z Wychowania Fizycznego: Jolanta Hojka i Joanna Sobczyńska przygotowały dla wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli stanowiska z różnorakimi konkurencjami sportowymi: strzał do bramki z zamkniętymi oczyma, rzut ringo, skakanie na skakance, skok w dal i wiele innych. Najlepsi uczniowie otrzymali po zakończeniu konkurencji sportowych nagrody: koszulki sportowe, piłki nożne i piłki do kosza. Po skończonych zawodach sportowych odbył się finał szkolnego turnieju mini piłki nożnej dla klas IV – VI. Spotkały się w nim dwa najlepsze zespoły turnieju: klasa VI c i klasa V d. Piątoklasiści musieli uznać wyższość swoich starszych kolegów z klasy szóstej i ulegli im po pasjonującej walce 1:5. Gratulujemy zwycięzcom z klasy VI c. Ostatnią atrakcją tegorocznego dnia Dziecka był organizowany jak co roku praktyczny egzamin na kartę rowerową. Brali w nim udział uczniowie klas IV, V i VI, którzy pozytywnie zaliczyli test teoretyczny na kartę rowerową. W najlepszej sytuacji byli uczniowie klas IV którzy wiedze teoretyczną zdobywali na wychowaniu komunikacyjnym w ramach przedmiotu Technika. Wszyscy uczniowie, którzy nie zdali egzaminu teoretycznego lub egzaminu praktycznego następną okazję do zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności jazdy na rowerze mają za rok na kolejnym egzaminie z okazji dnia Dziecka.

11 VI 2007 REJS STATKIEM PO ODRZE - uczniowie klas szóstych podtrzymując tradycje z poprzedniego  roku zorganizowali z pomocą swoich rodziców i wychowawców wspólną zabawę pożegnalną z okazji zakończenia nauki w szkole podstawowej. Zabawa odbyła się w czasie rejsu statkiem po Odrze, w którym uczestniczyli: Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas szóstych: pani Małgorzata Woźniak (klasa 6a), pani Teresa Bogusz (klasa 6b), pani Małgorzata Plaminiak (klasa 6c) i pani Katarzyna Krychowska (klasa 6d) oraz nauczyciele uczący absolwentów oraz rodzice szóstoklasistów. W czasie trzygodzinnego rejsu uczniowie miło spędzili czas na wspólnej zabawie, rozmowach z nauczycielami, podziwiając przy tym uroki i zabytki naszego pięknego miasta.

19 VI 2007 LISTY GRATULACYJNE - NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH - Na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych rodzicom naszych najlepszych uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w zachowaniu i nauce. Rodzice z rak Pani Dyrektor otrzymali pamiątkowe Listy Gratulacyjne a najlepsi uczniowie odebrali jeszcze odznaki: Uczniowie klas IV – brązowe, uczniowie klas V – srebrne, a kończący w tym roku naukę w naszej szkole szóstoklasiści – złote.

22 VI 2007 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO - Jak co roku na zakończenie roku szkolnego 2006/2007 najlepsi uczniowie klas VI wpisali się do Księgi Pamiątkowej. Pani Dyrektor Jolanta Sawicka wręczyła najlepszym uczniom naszej szkoły dyplomy i nagrody za udział w konkursach międzyszkolnych, szkolnych i zawodach sportowych. Po raz pierwszy od nadania Imienia Szkole w uroczystości brał udział Poczet Sztandarowy z uroczystym wniesieniem i wyprowadzeniem Sztandaru Szkoły. W tym roku Poczet Sztandarowy składał się z uczniów: sztandarowy: Marcin  Szymkowiak (klasa VI c) oraz uczennice: Małgorzata Jankowska (klasa Va) i Paulina Stawiarska (klasa Vd).Obecny na zakończeniu roku szkolnego pan Bohdan Aniszczyk – Radny Rady Miejskiej Wrocławia w swoim przemówieniu skierowanym do absolwentów podkreślił ich rolę w budowaniu lepszej przyszłości naszej Ojczyzny. Na zakończenie uroczystości uczniowie przygotowali część artystyczną po której w towarzystwie swoich wychowawców rozeszli się do klas na rozdanie świadectw. Najlepsi uczniowie klas VI naszej szkoły w roku szkolnym 2006/2007 to:

Klasa VI b – wychowawca pani Teresa Bogusz:

·         Andrzej Adamów

·         Monika Blacharska

·         Mateusz Chtiej

·         Katarzyna Gąska

·         Mariusz Hetnał

·         Mateusz Miara

·         Aleksander Sus

·         Justyna Zenger

Klasa VI c – wychowawca pani Małgorzata Plaminiak:

·         Marta Demeńczuk

·         Mateusz Łazarkowski

·         Michał Majta

·         Mikołaj Soja

·         Paulina Wierzbińska

Klasa VI d – wychowawca pani Katarzyna Krychowska:

·         Adrian Szulga